امروز: شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸
خوش آمدید ، مهمان ! [ ورود

۵ راز مهم در طراحی داخلی یک اتاق نشیمن زیبا

دکوراسیون منزل ۰۵/۰۸/۱۳۹۷

جین لاکهارت دیزاینر سرشناس و متخصص طراحی و دکوراسیون داخلی، در پاسخ به این سوال که چگونه میتوانید برای هر نوع اتاقی یک طراحی منحصربفرد ارایه کنید، می گوید: “ای کاش می توانستم بگویم که استعداد ذاتی و درونی من است که موجب این حجم از ذوق و سلیقه می شود اما باید اعتراف کنم که تنها با تلاش مداوم و مشاهده و مطالعاتی بسیار و پس از گذشت ۲۰ سال توانستم به این میزان از دانش دست یابم و حال بسیار خوشحالم که می توانم این اطلاعات را با افرادی دیگر نیز به اشتراک بگذارم”.

جین معتقد است که با رعایت ۵ نکته ی کلیدی زیر می توان اتاق نشیمنی زیبا و مجللی طراحی نمود. در ادامه به ارایه این ۵ نکته خواهیم پرداخت:

اندازه گیری کنید: در هنگام خرید مبلمان منزل خود به اندازه و ابعاد اتاق توجه کنید

طراحی اتاق نشیمن

طراحی اتاق نشیمن

در هنگام خرید مبلمان و سایر وسایل مورد نیاز منزل میبایست دقت نمود که وسایل خریداری شده ضمن رفع نیازهای ساکنین خانه، از نظر ابعاد و اندازه نیز مناسب اتاق و اندازه ی آن باشند. اگر سقف اتاق های خانه ی شما بسیار بلند می باشد نیازی نیست که حتما مبلمانی خریداری کنید که ارتفاع آن بسیار بلندتر از حدمعمول بوده و یا بسیار بزرگ و سنگین است. همواره دقت کنید که وسایلی را خریداری و انتخاب نمایید که اولا مورد علاقه و نیاز شما بوده و ثانیا از نظر حجم و اندازه مغایرتی با ابعاد و اندازه اتاق هایتان نداشته باشد.

از جزئیات غافل نشوید

اتاق ناهارخوری

اتاق ناهارخوری

یادتان باشد که هیچ گاه از جزئیات اتاق نشیمن و یا ناهارخوری خود غافل نشوید و همواره سعی کنید تا مهم ترین و مورد توجه ترین قسمت از فضای اتاق را به نمایش بگذارید به گونه ای که با اولین نگاه توجه اصلی به جای ابعاد و متراژ اتاق به این جزئیات جلب گردد. در واقع بوسیله ی این تکنیک می توان دید و ذهن بازدید کننده را از توجه به اندازه کوچک اتاق گمراه نمود و در عوض قسمتی دیگر را به او نمایش داد. به عنوان مثال استفاده از تضاد در رنگ آمیزی دیوار و سقف، نصب المان هایی خاص و قابل توجه همچون بشقاب های دیواری و غیره، و نورپردازی متمرکز روی این عناصر می توانند نظر و توجه بیننده را در همان لحظه اول به خود جلب نمایند.

کنتراست یا تضاد را در نظر داشته باشید

همانطور که در تصویر بالا قابل مشاهده است استفاده از تضادهای رنگی در طراحی یک اتاق بسیار مهم و کاربردی است. در واقع میتوان این تضاد های رنگی را در بازه ی وسیع تری نیز مورد استفاده قرار داد و از رنگ های بیشتری در طراحی اتاق و وسایل آن استفاده نمود.

استفاده از این تضادهای رنگی با سبک و سیاقی مشابه با تصویر فوق، حس و حال یک طراحی تخت یا flat را یادآور می شوند که گاها حتی شلوغی و پیچیدگی در آن نیز می تواند جذاب و گیرا باشد. با اضافه کردن بازه ی وسیعی از رنگ ها از روشن تا تیره به محیط یک اتاق انرژی بیشتری از آن محیط ساطع می گردد و به جذابیت فضا اضافه می کند.

نقاط تمرکز را فراموش نکنید

یکی از نکات کلیدی و کاربردی در طراحی و دکوراسیون داخلی یک خانه این است که همواره سعی شود تا در هر اتاق از یک “نقطه تمرکز” مناسب استفاده گردد. نقطه تمرکز به بخش یا وسیله ای از یک اتاق گویند که در همان لحظه ابتدایی ورود به اتاق پیش از هر قسمت یا وسیله دیگری، توجه بیننده را به خود جلب می کند. در نتیجه استفاده از نقاط تمرکز در یک خانه موجب ایجاد هارمونی و توازنی خاص می گردد.

در گذشته شومینه های دیواری و مجسمه ها یا تکه هایی از معماری داخلی ساختمان عناصری بودند به عنوان نقاط تمرکز در یک خانه به شمار می رفتند. اما امروزه هر وسیله یا قسمتی از یک اتاق که ارزش نگاه کردن را داشته و بتواند پیش از هر بخش یا وسیله دیگری توجه بیننده را به خود جلب کند یک نقطه تمرکز به تلقی میگردد.

یک سیستم صوتی و پخش شیک و قدرتمند، پنجره ای زیبا و خاص و یا حتی یک مبل خاص و زیبا می توانند نقاط تمرکز خانه های امروزی به شمار روند. بطور مثال در تصویر اول از همین مقاله، با وجود اینکه شومینه ای زیبا در درون آن اتاق دیده می شود اما این پنجره های بلند و طویل آن اتاق است که به عنوان نقطه تمرکز آن اتاق در نظر گرفته می شوند و پیش از شومینه توجه بیننده را بخود جلب می نمایند. در واقع در این اتاق شومینه به عنوان دومین نقطه تمرکز اصلی در آن اتاق در نظر گرفته می شود. در نتیجه شناسایی نقاط تمرکز و پرداخت نمودن به آنها می تواند بسیار مهم و کاربردی باشد.

متنوع و مختلف دکور کنید

یکی از تصورات رایج که بین اغلب افراد وجود دارد این است که اگر کلیه وسایل یک خانه با هم یک شکل و یکپارچه و یک جنس باشند بهتر است. این قاعده در تصور در رابطه با دکوراسیون خانگی چندان صادق و صحیح نبوده و پیشنهاد میشود که از وسایلی با طرح ها و تکستچرها و مدل هایی مختلف استفاده شود تا بدین طریق فضای خانه با توجه به سلایق و علایق حقیقی شما شخصی سازی شود. بطور مثال استفاده بیش از حد از سطوح براق و منعکس کننده ی نور توجه زیادی را به خود جلب کرده و موجب رسمی شدن فضا می شود. این در حالیست که سطوح مات بسیار مدرن تر و منطقی تر جلوه کرده و موجب افزایش صمیمیت می گردد.

تکستچر موجب می شود تا از لحاظ بصری فضای اتاق گرم تر به نظر برسد. در حالی که الگو یا پترن شخصیت و هویت آن اتاق را برانگیخته می کند و به خانه هویتی خاص می بخشد. اگر تخصص کافی برای ترکیب و استفاده همزمان از تکستچر ها و الگو ها با یکدیگر ندارید بهتر است تکستچرها را به فرش کف اتاق و الگو ها یا پترن را به بالشتک های روی مبل ها انتقال دهید.

سایر وسایل درون یک اتاق نظیر گلدان، قاشق و چنگال، لیوان، چراغ ها، میز و … نیز می توانند ترکیبی از حالت مات و براق باشند.


نظر خود با بیان کنید

ارسال نظر

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

درباره مشاورین املاک اریکه

املاک اریکه با بیش از ١۵سال سابقه پر افتخار در امور ملک و املاک (آپارتمان/باغ/باغچه/زمین/ویلا/تجاری) (خرید آپارتمان در شهرک اندیشه) به صورت هدفمند در تلاش است که نه تنها رضایت مشتریان گرامی را جلب کند بلکه با مشاوره های موثر توسط کارشناسان خِبره برای متقاضی های گرامی برنامه ای هدف مند در راستای افزایش سرمایه ی مالی ایشان اجرا نماید گروه مشاورین املاک اریکه پس از گذشت سالها و به جای گذاشتن سابقه ی درخشان توانسته است فعال ترین و سرشناس ترین املاک از میان املاک های تهران کرج و حومه شود