امروز: سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹
خوش آمدید ، مهمان ! [ ورود

خانه بخریم یا خانه اجاره کنیم! کدام بهتر است؟

راهنمای ملک ۲۷/۰۹/۱۳۹۷

خرید خانه
خرید خانه

اقدام به خرید یا اجاره خانه با توجهبه بودجه، تعداد اعضای خانواده، مکان مناسب و… متفاوت می باشند. از این رو ممکن است یک خانواده با بودجه مورد نظر خود در یک مکان، موفق به خرید یک ملک شوند امادر مکانی دیگر تنها بتوانند ملک را اجاره کنند.

با توجه به مشاهدات، هزینه ی ماهانه خرید و فروش خانه ای که در تملک شماست، در طول سال گذشته ۱۴ درصد افزایش یافته است، بیش از سه برابر افزایش سالیانه اجاره در کشور. (اجاره فقط ۴ درصد است!)

افزایش قیمت خانه و افزایش نرخ وام مسکن، محاسبه را برای اجاره تغییر داده است. تعداد روزهای بازار مسکن محلی که در آن اجاره ارزان تر از خرید است، روز به روز افزایش می یابد. اما در اجاره بها نیزبی تاثیر نبوده است. در اینصورت حتی با کنار گذاشتن هزینه های رو به افزایش پیش پرداخت و هزینه های ماهانه، به احتمال زیاد بسیاری از خریداران از خرید خود منصرف خواهند شد. زیرا قیمت خانه به طور چشمگیری پس از بحران های مالی سالانه در کشور روند صعودی داشته است؛ و یک خانواده توان خرید خانه را نخواهند داشت.

افزایش اخیر قیمت خانه ناشی از عدم تعادل عرضه در بازار است؛ یعنی تقاضای بیش از حد و عرضه کم! به همین دلیل این مشکلات به معاملات اجاره نیز منتقل شده و باعث افزایش پیش پرداخت و اجاره بها شده است.

قیمت خانه و قیمت اجاره در بازه زمانی مشابه در دو سال گذشته افزایش یافته و بر همین مبنا، خرید یک خانه ارزان تر از اجاره، فقط در ۳۵ درصد از شهرستان های کشور وجود دارد. یعنی افزایش  44 درصدی در یک سال!

با توجه به تحقیقات دانشگاه بین المللی فلوریدا، اجاره و دوباره سرمایه گذاری پس انداز از اجاره به طور متوسط، بهتر از مالکیت خانه از نظر ایجاد ثروت است. در ۱۶ مورد از ۲۳ بازار بزرگ شهری که در این تحقیق تحت پوشش قرار گرفته است، با توجه به مشکلات اقتصادی، اجاره یک سرمایه گذاری بهتر از خرید است.

از آنجایی که مالکیت خانه از لحاظ تاریخی منبع مهمی برای ایجاد ثروت خانوار بوده، اگر این روند برای مدت طولانی ادامه یابد، مشکل ساز خواهد بود. با این حال، حتی در مناطقی که اجاره در حال حاضر ارزان تر است، افزایش قیمت خانه ها فرصت ایجاد ثروت برای خریداران خانه را فراهم می کند.

با توجه به افزایش قیمت خانه، تقاضا برای خرید و فروش خانه زمانی افزایش خواهد یافت که عرضه متناسب با تقاضا در کشور صورت گیرد. این برای اولین بار است که عرضه خانه برای فروش در مقایسه با سال قبل کمتر نبوده؛ در حالی که قیمت خانه همچنان در حال افزایش بوده است. همین امر سبب کاهش نرخ خرید خانه و افزایش اجاره نشینی و در کنار آن افزایش اجاره بهاست.

با این حال این سوال که خانه بخریم یا خانه اجاره کنیم از منظر اجتماعی چند وجه دارد که می توان برخی از آنها را توضیح داد. برای مثال در کشوری همچون ایران که نرخ تورم هرساله بیشتر می شود و افزایش دستمزد نیز متناسب با تورم افزایش نمی یابد، پس انداز خانوارها هرچه که به جلو میرویم ارزش خود را از دست می دهد. و با در نظر داشتن افزایش سالانه قیمت مسکن عملا خانواده ها قدرت خرید مسکن را از دست خواهند داد. بنابراین خرید خانه در ایران یک اولویت بشمار می آید.

اما در کشورهایی که وضعیت اقتصادی آنها به مراتب بهتر از ایران است جدا از اینکه خرید خانه می تواند یک سرمایه گذاری برای خانواده باشد اما یک الویت بشمار نمی آید. دلایل مختلفی برای این موضوع وجود دارد مانند امنیت شغلی، امنیت سرمایه گذاری،بسته های حمایتی دولتی و…

ما در املاک اریکه با داشتن متخصصین این امر و با نظر گرفتن بودجه خانوارها و ارایه بسته های حمایتی نظیر وام مسکن و… تلاش می کنیم تا بهترین انتخاب را داشته باشید. پس با ما در تماس باشید.


نظر خود با بیان کنید

ارسال نظر

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

درباره مشاورین املاک اریکه

املاک اریکه با بیش از ١۵سال سابقه پر افتخار در امور ملک و املاک (آپارتمان/باغ/باغچه/زمین/ویلا/تجاری) (خرید آپارتمان در شهرک اندیشه) به صورت هدفمند در تلاش است که نه تنها رضایت مشتریان گرامی را جلب کند بلکه با مشاوره های موثر توسط کارشناسان خِبره برای متقاضی های گرامی برنامه ای هدف مند در راستای افزایش سرمایه ی مالی ایشان اجرا نماید گروه مشاورین املاک اریکه پس از گذشت سالها و به جای گذاشتن سابقه ی درخشان توانسته است فعال ترین و سرشناس ترین املاک از میان املاک های تهران کرج و حومه شود